5th PINK CITY INTERNATIONAL SHORT FILM FESTIVAL-2018

RESULTS OF PCISFF-2016

 

Award                                                                   Film                                                                                   Director

BEST INTERNATIONAL FILM                             LIFTER (RUSSIA)                                                             SELKIN FEDOR

BEST INDIAN FILM                                             BOYS DON’T WEAR NAIL POLISH (INDIA)                     SIDDHARTH CHAUHAN

BEST ART FILM                                                  THE CLAY (BANGLADESH)                                              MHM MUBASSIR

BEST DIRECTION                                               FILS (LUXEMBOURG)                                                      CYRUS NESHVAD

BEST FEMALE DIRECTOR                                COFFEE AT LAUNDROMAT (CANADA)                            MAAHI KAUR

BEST MUSICAL SHORT FILM                            MONA (KOSOVO)                                                              LORENA SOPI

BEST MESSAGE                                                 NAVVU (INDIA)                                                                  RACHNA DESHPANDE

BEST DOCUMENTARY                                       A BOHEMIAN MUSICIAN (INDIA)                                     ROCHAK SAHU

BEST CINEMATOGRAPHY                                 WOLVES (SPAIN)                                                              ALVARO RODRIGUEZ

BEST EDITING                                                    LILA (SPAIN)                                                                     CARLOS LASCANE

BEST ACTOR MALE                                           THE EARPEICE (SPAIN)                                                   SAMUEL QUILESPALOP

BEST CHILD ARTIST                                          THE DARK (INDIA)                                                            KVR MAHENDRA

BEST HUMAN RIGHTS                                       REFUGEE CAMP (IRAN)                                                   SAEED NAGHAVIAN

BEST SCRIPT &
BEST ACTOR FEMALE                                      THE IMPASSE (INDIA)                                                       MAYURI WALKE


BEST CHILDREN RIGHTS                                  I AM YOU (INDIA)                                                              AJIT GIRI

BEST ANIMATION                                              THE LAST CROAK (INDIA)                                                ANEESH KUTTI

BEST COMEDY                                                  MOUSSE (SWEDEN)                                                        JOHN HELLBERG

BEST FROM ACADEMIC INSTITUTE                THE POSTER (INDIA)                                                        ASHIF KHAN (LPU)

VIEWER’S CHOICE                                           RAMBHAROSE (INDIA)                                                      AARYAN HARNOT

JURY AWARD                                                    YOU ARE YOU (SPAIN)                                                     CARMEN GOMEZ PERALTA

 

For more details of films well received in festival, please visit our facebook page: https://www.facebook.com/pcisff/

Results of PCISFF-2015

1.            BEST FILM (INTERNATIONAL CATEGORY)            VERA’S SONG    (USA)                                

2.            BEST FILM (INDIAN CATEGORY)                             THOMAS HAWK (INDIA)                                            

3.            BEST SCRIPT                                                            KINTSUKUROI   (INDIA)                                
4.            BEST DIRECTION                                                     IF YOU LOVE YOUR CHILDREN (CANADA)             
5.            BEST EXPERIMENTAL & CINEMATOGRAPHY           PEONES (SPAIN)                                                              
6.            BEST ANIMATION                                                     CUERDAS (SPAIN)                                                           
7.            BEST ACTOR                                                             Hero of ‘AN HUN QU’ (CHINA) Casting in chinese                                                 
8.            BEST ACTRESS                                                         MARIAM HERNANDEZ ‘VALENTINA’ (SPAIN)  &
                                                                                                 NORA G SVALHEIM ‘49 SEKUNDER’ (NORWAY) 
9.            BEST CHILDREN FILM                                               LA MOSCA (ITALY)                                                          
10.          BEST INSPIRING FILM                                               DOR (INDIA)                                                                      
11.          BEST MUSIC ALBUM                                                  LIKE TO PARTY   (UK)                                      
12.          JURY AWARD                                                             THE OBSERVATION LEVEL (IRELAND)

PCISFF is thankful to our enthusiast organizing members who suceesfully organized the festival with contribution of their valuable time and monitory help

gallery/2a2501a64d9d601e3c562bdccb1bbb50_280x187.16363636364
gallery/88e6c2e3506b048feb13182f83dcec3d_990x437.51162790698
gallery/pcisff color

wINNERS !!! PCISFF-2017

  

Team PCISFF-2017 is whole heartedly thankful to all producers/directors and submitters for participating in the event by sending their beautiful creations.

 

INTERNATIONAL CATEGORY

 CATEGORY                                           FILM                                                          DIRECTOR

Best Short film                                       I DON’T LIKE HERE                                Mr. Zavad Daraei
Best Director                                          NUMBNESS                                             Mr. Milad Jarmooz                              
Best Music                                             THE NAME OF THE DAY                         Mr. M. Q. e Boynard
Best Cinematography                           THE NAME OF THE DAY                         Mr. M. Q. e Boynard
Best film on human rights                    FIREPLACE                                             Ms. Samah Safi Bayazid
Best Experimental film                         THE ARTIST n THE PLODDER               Mr. Bryen Trawick                              
Best film for children                            CRADLE                                                   Mr. Zanyar Lotfi
Best student director                            ETERNALLY CHILD                                 Ms. Lorena Sopi
Best Animated film                                LIGHT SIGHT                                           Ms. Simin Farrokh Ahmadi
Best Actor (Male)                                   A VIF (ON EDGE)                                    Mr. Felicien Pinot
Best Actor (Female)                              CHOICES                                                  Mr. Ivann Willig
Jury  Award                                           THE FREE SPIRIT                                     Mr. Rahman Leenin            
Youth’s Choice Award                          
FLOWERS BLOOM IN THE SHADE        Mr. Guillem Atienza

                                                                NOW                                                          Ms. Snigdha Kapoor

Special Mention:                                   THE COACHING INN                                Mr. Carlo Malichhini

                                                                NOTURNO                                                 Mr. Eduardo Mattos
                                                                ASTRID                                                      Mr. R Abanto Varese
                                                                RANGODIN                                                Mr. Antoine de Boujadoux
                                                                UMUT                                                         Mr. Fernando Cruz Marques

INDIAN CATEGORY WINNERS:

 CATEGROY                                           FILM                                                          DIRECTOR

Best Indian Film                                     PARCHHAIN                                             Dr. Rayaz Hassan
Best Direction                                        HEER UNSTOPPABLE                             Ms. Zonita Dodda
Best Student Director                            GOOD BYE                                               Mr. Rajat Saha
Best Script                                              BLIND SPOT                                            Mr. Josh Seven
Best Music                                              LIVING IDLE                                             Mr. Ramana
Best films on women rights:                
THANK YOU MUMMY                               Ms. Gopa Banarjee Sanyal

                                                                 PHOOLPAKHRU                                      Ms. Nisheeta Keni

Best film on Traffic awareness             2 MINUTES                                               Mr. Gursharan Singh Syan
Best film on Child awareness               BHOG                                                       Mr. Yash Revar
Best film on human rights                     RANG                                                       Mr. Saurabh Jain
Best Actor (Male)                                  
93 Not out                                                 Mr. Arudra Sarvankumar

                                                                 LIVING IDLE                                             Mr. Ramana

Best Actor (Female)                               FEELING LOVED                                     Mr. Rajat Saha
Jury Award                                             FALL BIDDING                                         Ms. Sarika Joshi
Youth’s choice                                       TEMPO                                                      Mr. Rohit Shukre
Special Mention:                                    
THE TRAP                                                Mr. Surendra Singh

                                                                 SAAF                                                        Mr. Ajay Singh Rathore
                                                                 FILM CITY                                                Mr. Yang Zimik
                                                                 TOY                                                           Mr. Prithwish Roy

   

Please visit our facebook page for detailed information: https://www.facebook.com/pcisff

2018

Contacts